En halv gul sol av Chimamanda Ngozi Adichie

Jag har många vänner som håller Chimamanda Ngozi Adichie som den absolut största stjärnan på litteraturhimlen. Och jag har tänkt läsa henne hur länge som helst, men har bara lyckats ta mig an Alla borde vara feminister än så länge. Jag är dålig på att plocka upp tegelstenar, särskilt som jag alltid har en massa annat att läsa till diverse bokcirklar och liknande. Men nu körde Kulturistan Mia En halv gul sol som tegelstensutmaning och då kändes det ju faktiskt som om det var läge. Med uppdelningar i ett antal sidor i taget blir det lite mer överskådligt – även om det slutade med att jag sträckläste flera veckor i taget det sista. 
 
För det är väldigt svårt att sluta. Man måste helt enkelt få veta hur det ska gå! 
Det är sextiotal, och vi befinner oss i Nigeria. Det finns tre olika spår som följer varandra – tonårige Ugwu som börjar jobba som en sorts ”huspojke” hos en akademiker, tvillingsystrarna Olanna och Kainene, döttrar till en mäktig man, och Richard, en vit brittisk man som befinner sig i Nigeria för att skriva en bok. Olanna träffar och lever tillsammans med Ugwus husbonde och Kainene lever tillsammans med Richard, så berättelserna knyts naturligt samman tidigt. 
 
Vi hoppar lite fram och tillbaka i 60-talet, men bokens fokus är främst när sydöstra Nigeria utropade sig till den självständiga staten Biafra, och inbördeskriget och svälten som följde. Om kolonialtiden och post-koloniala stater, om västerlänningar i dessa stater, om vem som har rätten att berätta en annans historia. Och, givetvis, om politik och rapportering runt om i världen. Om familj, giftermål, död och förtvivlan – men även om hopp, kärlek och att våga drömma. 
 
Det är så fantastiskt bra. Så gripande och engagerande, och så lärorikt! Nog har vi alla hört om Biafra och svälten, men jag visste inte hälften av vad som skedde och även om jag faktiskt har universitetspoäng i post-kolonial litteratur har jag inte läst något alls från Västafrika. Fokus i den kursen låg på andra platser vilket förvisso också var fantastiskt intressant, men jag hoppas verkligen att Adichies böcker kommer att få en naturlig plats i genren framöver. En underbar bok! Fruktansvärt hemsk, men så fantastiskt bra. 
 
Boken finns att köpa här eller här

0 reaktioner till “En halv gul sol av Chimamanda Ngozi Adichie”

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s