Hungrig på allt av Mikaela Väistö

 
Mikaela – eller Micah – blev lite av ett fenomen i bloggvärlden för ett antal år sedan när hon fick sin dotter Kelly strax efter sin 14-årsdag. Jag har läst bloggen lite av och till genom åren och fascinerats av henne – det är inget vanligt tonårsliv hon har levt. Fullt av övergrepp, droger, ätstörningar och annan psykisk ohälsa – fruktansvärt. 
 
Hennes berättelse behöver definitivt nå ut – men det är så synd att hennes bok blev en egenutgivning, till synes utan redigering eller korrektur. Detta är en helt förfärligt dålig text. Inte ens inlagan är bearbetad så det är väldigt rörigt. Mitt hjärta blöder för Mikaela – hon verkar ha kommit på fötter nu och det unnar jag henne verkligen, men trots det – vilket liv. Hade det varit nu finns det flera förlag som hade nappat på denna berättelse om man ska döma av vilka oerhörda biografier som somliga förlag plockar upp – och Mikaela hade förtjänat att få fram sina ord. 

En tanke på “Hungrig på allt av Mikaela Väistö”

  1. Hej och tack så jättemycket för att du förstod själva berättelsen bakom och tack för stödet❤️ om du inte har emot det så har jag något jag vill dela med mig:

    Jag håller med dig om texten helt, det tragiska är att jag hade betalt detta förlag tusentals kronor för att göra min bok redo för marknaden.
    Det började med att jag sålde den själv men jag hade inte köpt något ”paket” till eller något.
    Även fast jag inte hade det så hamnade den på första plats på deras topplista.

    Dom övertalade mig att anlita dom att göra min bok redo för marknaden och mer professionell. Dom skulle göra korrekturläsning, framsida, ebok m.m.

    Jag fick innan lite provision för varje såld bok som jag såg på mitt bokkonto men dom övertalade mig att om jag köper och printar upp i ett större antal kommer det bli billigare för mina läsare och jag kunde få mer provision.
    Jag köpte upp 1000 st böcker som sålde slut på en månad, min bok låg på nummer 1 på deras topplista i månader.
    Jag var på behandlingshem när jag gav ut boken, jag skrev boken där under 9 månader och behandlingshemmet var en fruktansvärd traumatisk upplevelse och det var därför jag skrev om det, för det hjälpte mig.

    Helt plötsligt, stängde dom mig ute från mitt bok konto, helt plötsligt kunde jag inte logga in, mitt konto hade försvunnit och jag kunde inte se hur många böcker som såldes eller hur mycket jag hade tjänat. Jag hade inte tagit ut en spänn innan för böckerna jag sålde så där stod jag utelåst från mitt eget verk. Jag hade spenderat pengar för att få den ”proffsig”, men det blev den ju aldrig. När den blev en storsäljare, stängde dom ute mig och tog min egendom.
    Jag har kontaktat dom otaliga gånger men inte fått någon kontakt alls. Förutom 1 gång, jag poängtera att den inte hade blivit utgiven som ebok än och det var dom villiga att göra och gjorde på än gång.
    Flera år efter skriver jag ett klagande inlägg om deras fasoner och dagen efter hade dom ”hämnats” genom att se till att eboken försvann från alla plattformar. Jag har folk som skrivit till mig att dom köpt min bok på senare tid, men detta har jag inte fått någon info om alls, vem vet hur många böcker jag sålt, det enda numret jag vet var dom 1000 böcker jag betalade för som blev utsålda på en månad.

    Jag vet inte vad jag ska göra för att få rättvisa, juridisk hjälp är dyr, så dyrt. Det vet jag för jag har varit i så många rättegångar gällande att mitt barns pappa vägrar lämna henne till mig. Jag har börjat representera mig själv i den delen. Men med det här är jag helt vilse .

    En gång åkte jag till och med upp till deras kontor i Stockholm och dom visste direkt vem jag var för det var min bok som var nummer 1 på topplistan fortfarande då. Dom försäkrade mig då att jag skulle få tillbaka access till mitt bok konto och på vägen ut gav dom mig 2 skit böcker som var på några sidor som någon hade skrivit, dom hade antagligen inte lyckats sälja dom böckerna men dom gav dom till mig och sa att ”det var presenter för besväret”.

    Dom har sålt under mitt namn och med min berättelse i flera år, jag kämpar än idag med detta blodsugande förlag ”Vulkan” som har fullkomligt scammat mig. Försökt kontakta dom så mycket men dom slutar svara när jag väl förklarar vad det handlar om!

    Försökte en andra gång att gå till deras kontor men dom släppte inte in mig när dom fick reda på att det var jag!

    Jag har inte fått en spänn för en bok som jag skrev under 9 månader på behandlingshem, vilket var en väldigt traumatisk upplevelse och sedan att bli utnyttjad såhär av ett ”respektabelt” förlag, det dom gör är olagligt! Precis som jag är van med att bli utnyttjad på pengar sedan jag blev storbloggare, inte längre nu dock, men jag betalade för korrekturläsning, böckerna , hela grejen och har inte fått en spänn.
    Dom utnyttjade mig när jag var 16 ÅR GAMMAL!

    Jag hoppas att ge ut boken igen under mina vilkor där det faktiskt finns en standard för texten för dom publicerade ett av mina utkast(herregud ett utkast!såklart det är det enda folk kan prata om), helt okorrekturläst och jag är jättearg för det för detta är det ENDA folk pratar om när dom läst min bok och ska göra en recension! Folk missar själva historien, min smärta, mina upplevelser, allt, pga ett girigt företag! jag blir så himla ledsen. för boken skulle vara något jag skulle vara stolt över, men dom har gjort det till en skam.

    Detta är vad jag vill att folk ska veta, detta är den riktiga historien om min bok, hungrig på allt.
    /Mikaela Väistö

    Gilla

Lämna en kommentar