Almost midnight av Rainbow Rowell

Almost Midnight är en liten bok med två noveller av Rainbow Rowell. En har tidigare publicerats i samlingen My true love gave to me, den andra är specialskriven för Världsbokdagen.

Första novellen heter Midnights, och handlar om kompisarna Mags och Noel, som går på nyårsfest på samma ställe varje år, och varje år kommer närmare och närmare varandra. Kindred spirits handlar om Elena, som är ett stort Star Wars-fan och beslutar sig för att gå emot sin introversion och ställa sig i kö i flera dagar för att få biljett till den nya filmen.

Rainbow Rowell låter alltid de som är lite socialt obekväma och nördiga få ta plats, och det är väldigt fint. Hennes dialog är trovärdig och medryckande och det är lätt att lära känna hennes karaktärer. Mysigt och roligt! Ingenting slår ju Eleanor & Park, men Rowell är på de godas sida och hon är på min också.

Boken kan man köpa här.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s