En riktigt härlig pysslig dag

Jag har haft en riktigt härlig dag idag – främst inomhus, men jag var ute en sväng och kände på mig att det skulle komma snö. Lite Lorelaivarning på den! Men det är vackert i alla fall – och väldigt fridfullt ❤ 
 
 

Så har jag röjt i köksskåpen och fått riktigt bra ordning på allt. Mina skåp är lite svåra eftersom hyllorna är väldigt låga och grunda, men det blev väldigt bra till slut. Likaså kyl och frys – mycket härligt! 

Det var dags att bli av med lite apelsiner också. Jag ska färskpressa ett gäng imorgon, men jag kokade som sagt chutney på ett gäng. 
 
 
 
Den blev inte så vacker i färgen, men väldigt god! Mamma och pappa ska få burken, de äter mer sådant än vad jag gör. 
 
 
Så stickade jag färdigt min halsduk! Äntligen. Jag är väldigt nöjd. Funderar på att sy ihop den så det blir en tubhalsduk, den är i perfekt längd för det. Det var så mysigt att sitta och lyssna på poddar och sticka, jag har varit i en svacka just med stickningen ett tag men jag satte genast igång med en annan, gammelrosa med metallic i, som ska bli väldigt snygg till skinnjackan som jag ska plocka upp imorgon! 
 
 
P1 har lagt ut en dramaserie som podd under P1 Drama – den handlar om en parmiddag på nyårsafton och är väldigt intressant och full av skämskudde! Lyssna du med. 
 
Så har jag gjort hummus / houmous / hoummus / whatever. Hoppade över tahini eftersom jag inte hade någon hemma, och hade i ett par matskedar sesamfrön istället. Annars – kikärter, citron, vitlök, lite koriander, lite spiskummin. Och olivolja. 
 
 
Kvällens middag blev vegetarisk och väldigt smaskig – morotsbiffar, ovan hummus och inlagd rödlök som jag också svängde ihop här i eftermiddags. 
 
 
 
Biffarna var enkla: jag rev fyra medelstora morötter och blandade med två ägg, lite mjöl (kanske tre matskedar), salt och vitlökspeppar. Låt stå en stund och klicka sedan ut i varm panna med lite olivolja. Stek och njut. Det blev sex biffar. 
 
Annars har jag läst en hel del och skrattat gott åt Filip och Fredrik. Nedan stycke är en riktig höjdare: 
 
 
”För första gången korsbefruktades Bert-Åke Warg med Netscape Communicator”. Genialt! Fast jag blev lite irriterad på ett annat kapitel igår där de benämner Långedrag som ”ett fiskesamhälle i Bohuslän”… Långedrag ligger inte ens i Bohuslän. Morr. 
 
Nu ska jag dricka kaffe och ha en riktigt härlig kväll. Och det hoppas jag att ni får också! 

Lämna en kommentar