Gott nytt år, kära goa ni! Jag har haft en helt perfekt dag och kväll och hoppas att ni också har det ❤
Teodde inte att jag skulle orka baka mer efter makronprojektet, men jag gjorde faktiskt vridna baguetter. Och de smakar som riktiga baguetter! Jättegott.

Man kan förstås göra långa smala men jag vill kunna frysa dem – det blev fyra sådana här – så då är det ju bättre med mindre. Recept kommer imorgon!

Det var hemskt längesen jag lagade moules marinières men detta var helt otroligt gott! Först finhackad lök och vitlök i smör, i med musslorna och en stor slurk vitt vin (Jacobs Creek alkoholfria, det smakade gott också). På med lock och ånga loss i tre-fyra minuter, sedan i med grädde och persilja.

Plock i soffan under kvällen. Grönpepparpatén som jag fyndade häromdagen var helt gudomlig!

Nu – kaffe och Barnmorskan i East End. Och en favorit i repris från förra året:

Allt är diskat, jag har till och med kört över spisen med Svinto utan större anledning, och jag har inga måsten imorgon förutom en promenad och inköp av mjölk och kaffe. Det vore nog bra om jag faktiskt tar en vilodag, utan en massa projekt – låt oss se hur länge den föresatsen håller 😉