Förra året misslyckades jag kapitalt med julgodiset. Då levde jag fortfarande i tron att jag var kass på bakning och sådant och jag tror helt enkelt att jag blev stressad och trodde att det hade gått åt skogen på en gång och inte kokade klart. Det handlade om någon vit chokladkola med hallon och choklad- och apelsintryffel den gången och det stelnade inte så jag åkte kokhet buss till Hunnebo med halvt flytande plåtar som vi fick äta med sked ur, typ. Gott var det visst men ett misslyckande var det definitivt.
Men ni vet – upp på hästen igen! Och nu i höst har jag ju jobbat upp självförtroendet med bakning och sådant – så ikväll har jag faktiskt kokat tre sorters kola!
De står och stelnar nu så bilder och recept kommer imorgon, men det har blivit julmustkola, clementinkola och mintkola! Och det är ju så himla roligt! Åh, jag är alldeles varm och lycklig.
Har även pysslat lite apelsiner med nejlikor och placerat om hyacinter i konservburkar – även de kommer på bild imorgon 😊
Middag en sådan här kväll blir mindre ambitiös men inte mindre god – tacos, såklart!

Nu blir det till att varva ner i soffläge lite – det har jag faktiskt förtjänat 😉
mysigt med pyssel
GillaGilla