2016: 275 – Smultron och svek av Eva Swedenmark och Annika Wennström

Smultron och svek är första boken av hittills fyra om familjen kring La Stella – jag hade aldrig hört talas om dem förrän alldeles nyligen vilket verkar ha med att göra att de just kommit ut som ljudböcker nu i juni. Smultron och svek kom nämligen ut redan 2005, och den senaste i serien kom 2010. 
 
Och det är förståeligt att de fått en skjuts i och med ljudbok och dess plats i streamingapparna, för det är verkligen trevlig lyssning. Sådana här romaner passar verkligt bra som just ljudböcker, då man inte behöver hänga med i varenda kast och det är ingen katastrof om man är okoncentrerad i några minuter. För mig är det en förutsättning för att kunna lyssna eftersom jag aldrig bara sitter still och lyssnar, jag gör tusen andra saker samtidigt och ibland kräver ju någon av alla dessa saker lite mer koncentration. 
 
Anyway. Vi är i Östersund – trevligt med en bok som utspelar sig någon annanstans än i storstäderna, tycker jag. Jag har aldrig varit i den delen av landet heller, så det är extra mysigt. 
 
Liselotte jobbar på resebyrå tillsammans med bästa väninnan Susanne. Med jobbet, barnen Sandra och Elias, hushållet och sina föräldrar har hon fullt upp och kämpar för att balansera livet. Maken Mario driver Östersunds populäraste restaurang, La Stella, och jobbar praktiskt taget jämt. Vid sidan av detta finns systern Linda som kommer med jordens överraskning… och inte minst den där tuggande känslan om att allt inte blev som det skulle. 
 
Det visar sig ganska snart att det blev det inte – Mario visar sig ha en hemlighet som ställer allting på huvudet och det blir dags för Liselotte att ta saken i egna händer. Men… kan hon verkligen göra det? 
 
Ja – trevligt är ordet. Lite småroligt på sina ställen och med en varm känsla som feelgood, för det antar jag att detta är, ska vara. Jag vet inte om jag har fastnat nog för att fortsätta med serien, men det är inte omöjligt då jag är lite nyfiken på vad som kommer att ske härnäst, men det känns inte jätteangeläget just nu. Men en regnig höstsöndag framöver, tja, varför inte! 

Lämna en kommentar