2016: 74 – Det mest förbjudna av Kerstin Thorvall

Det blev så konstigt med denna boken – jag började nämligen lyssna på den, i författarinnans egen tappning och läsning, men så började allting bara om från början och då trodde jag att den var slut och tyckte att det var lite konstigt. Sedan gjorde BookBeat entré i mitt liv, ett par veckor senare, och jag insåg att jag hade ju bara lyssnat på kanske 30% – men kunde förstås läsa ikapp resten som e-bok ganska snabbt. 
 
Och nu är det ju förstås extra lägligt, eftersom miniserien just nu går på SVT. Jag har inte sett den – är bortrest med familjen och det har varit annat på TV. Får sträckkolla vid tillfälle, har verkligen sett fram emot att se den och läser nu endast en massa hyllningar på sociala medier, så det passar nog bra att se alla avsnitt på raken till nästa helg, eller något. 
 
Det är som alltid svårt att bedöma memoarer. Men Malin Roos skrev en krönika i Expressen igår, med 10 sidor av Kerstin Thorvall som vi bör omfamna, och det vill jag åtminstone skriva under på. För om hon var något så var det väl remarkabel – och oerhört intressant. 

Lämna en kommentar