
Carola på Barnboksbloggen kör Veckans bokbloggsfråga, och veckans fråga lyder:
Kommer du att delta i någon boklig utmaning under 2016? Antingen någon av de som cirkulerar i bokbloggsvärlden eller någon som du gör bara för dig själv. Finns det någon läsutmaning som du skulle vilja genomföra om det bara funnits mer tid?
Ja, det kommer jag! Eller – jag kommer att försöka, i alla fall 🙂
Läs en novell hos Ugglan och Boken är en underbar utmaning som pågår ända till juni. Den kommer jag att fortsätta med.
Sedan tänkte jag hänga på Temaläsning 2016 hos just Carola – ska skriva ett eget inlägg om den.
Boktolvan är alltid kul och no pressure – man sätter ju sina egna mål och kör på så gott det går.
Bokutmaningen 2016 likaså – nog för att man kan ta sig för att läsa något man annars kanske ratat för att få pricka av, men det är ingen stress inblandad, tycker jag.
Och sedan har vi ju de vanliga utmaningarna – Tematrio hos Lyran, Veckans bokbloggsfråga, Top Ten Tuesday någon gång då och då, nu (!!) ser jag att Omslagsonsdag hos Bokpotaten är tillbaks, och så Smakebit på söndag, såklart. Vad har jag missat? 😉 Jo, Kvinnoalfabetet hos enligt O såklart!
Bara för mig själv vill jag läsa alla tio böckerna i Roman om ett brott-sviten. Började för sent förra året och hann bara med två, så det ska bli gjort i år!
Många av utmaningarna går ju dessutom hand i hand, vilket jag tycker är helt okej!
Jag gillar när bokutmaningarna går i varandra lite 🙂
GillaGilla
Oj, det var många! Det är perfekt när man kan använda samma bok i flera utmaningar 🙂
GillaGilla
Ja, himla bra när de går att knyta ihop 🙂
GillaGilla
Det var en del! Hoppas det går bra 🙂
GillaGilla
Jag tar det med ro 🙂
GillaGilla