Mamma och jag hängde på låset på Ikea igår. Det spöregnade. Herregud.
Det var inte så mycket som skulle inhandlas, men nu ska jag ju faktiskt börja studera och därmed var det befogat att köpa en väldigt vacker anteckningsbok.

Visst är den vrålsnygg? De övriga sakerna jag köpte – matlådor och två handdukar – kanske jag inte behöver visa. Stärkta av en kanelbulle i bilen åkte vi vidare till Stadiums outlet – och herregud vilka fynd man kan göra där. Jag köpte ett par löparskor, två sådana där toppar som andas, en skodeodorant, två par strumpor och en sport-BH för under 450:-. Inte illa.
Direkt iväg för att inviga de nya persedlarna – ja, det var ju planerat innan förstås.

Det var mycket folk så en trekvart fick räcka – men det är ju en ganska normal träningstid. Stretch och sådant faller ju utanför tiden när man gör ett sådant här pass. Skönt var det, och vilken skillnad det gör men ordentliga skor! Fantastiskt.
Tog en sväng in till stan efteråt – där resten av Göteborgs befolkning befann sig. Det var ju nästan lögn att försöka hitta någonstans att få en kopp kaffe och en smörgås! Till slut löste det sig och jag slapp svimma i en vattenpöl.
Lite lätt shopping. En musmatta för en femma till exempel, lite smink som jag behövde, en body lotion. Och ett par leopardbyxor. Endast för mys- och inomhusbruk. Mamma är i chock. Ja, och en lattevisp till jobbet på TGR också och ett par underbart goa lurviga sockar.
Kvällen var riktigt vild. Vi åt högrev, jag löste korsord, tittade på Vi hade i alla fall tur med vädret och två avsnitt av Albert & Herbert efter att jag på någon vänster blivit lite teknisk och lyckats koppla ihop datorn med TV:n. Klockan 21 låg jag redan i sängen med plattan i högsta hugg. Underbart. Tidig sänggång är underskattad!