Middagstips – krämig laxpasta!

Ja – vi åt inte bara paleobollar i söndags – även om vi nog hade kunnat äta tillräckligt många för att bli mätta på dem… 😉
 
En oerhört god, snabb och lätt pasta stod också på menyn. On fait comme ça:
 
Tärna två laxfiléer i lite lagom bitar. Strimla ett par decimeter purjolök. Fräs på i smör eller olivolja i en stekpanna i ett par minuter. Lägg ner ett par grabbnävar färsk spenat och låt ”vissna”. Salta och peppra lite förstås. I med en burk crème fraiche franska örter och vitlök (eller vad den heter, eller motsvarade i annat sortiment) och en skvätt mjölk så att det såsar till sig. I med lite rivet citronskal och lite citronsaft.
 
Låt puttra försiktigt medan du kokar färsk fettucine eller liknande, och fixa sallad om du vill ha. Ät och njut. Det där tog inte mer än tio minuter inklusive uppkokning av pastavatten, eller hur? 🙂 Vill du lyxa till det strör du över några räkor och kanske lite grönt också.

Lämna en kommentar