Har hon blivit alldeles galen? Julansjovis med fyra månader och tre dagar kvar till julafton?
Nädå, men en frände i en Facebook-grupp önskade ett recept på ansjovis som håller, och jag kan inte klistra in hela alltet i en kommentar – så jag lägger den här! Kommer ur den härliga kokboken Till bords med Saltöborna av Viveca Lärn.
Doktor Schenkers Julansjovis

Ta fram en treliters gryta med lock och fyll den med skarpsill.
Dessutom:
6 dl strösocker
4 dl salt
1 tsk mald kryddpeppar
1 tsk mald svartpeppar
½ tsk malda nejlikor
6 söndersmulade lagerblad
20 gram sandel
När hummerfisket satt igång på hösten börjar Doktorn spana efter skarpsill. Senast i oktober ska den kryddas för att vara bra till jul.
Proportionerna på ingredienserna ovan är lagom att tillsammans med skarpsillen fylla en treliter gryta eller hink (eller spann, som man säger på Saltön). Skarpsillen ska inte vara rensad.
Man varvar i spannen så att kryddor är närmast botten och överst.
Sandel från Indien sätter Doktorn till för att ansjovisen ska bli röd.
Spannen ska ha lock på och förvaras i Doktorns jällare i en temperatur mellan 10 och 14 grader. Kallare får den inte stå, för då mognar den inte. Lagringen pågår i cirka 8 veckor och då och då måste ansjovisen vändas i spannen. Använd inte vassa verktyg som kan skada fisken.
När julansjovisen väl är klar förvaras den i kylskåp. Annars kan den bli jäst.
Tack, guligga du, oj vad jag har sökt ett recept på ansjivus, nu har jag ett, Tack vare dej 🙂
/Margaretha
GillaGilla
Hoppas att det blir gott! Förresten kom jag just på att jag drömde om ansjovis inatt, vad konstigt!
GillaGilla