Det känns som om jag har en liten elefant eller något i halsen. Jag låter dessutom extremt intressant på rösten. Men – jag mår strålande, så strunt samma. Allmäntillståndet är ju egentligen viktigast.
Äter ny favoritfrukost – turkisk yoghurt med persika i småbitar. Herregud vad gott det var! Det är sådan där Esther, platt persika, som är söt och ljus i ”hullet” samt inte så rinnig, så lätt att skära ner.
Det gick väldigt bra för mig och min nötfärs igår förresten. Fem portioner chili con carne, fyra portioner köttfärssås, 40 köttbullar (eller något sådant) och 11 ganska stora biffar. Kokade hela paketet bulgur. Det som jag inte lade direkt i lådor frös jag in i påsar. Lätt att bara ta en på morgonen liksom, tinar på ett litet kick.
Annars, tja. Ingen särskild action idag som jag vet om förutom att J går på semester – men hon kommer in imorgon förmiddag en stund i alla fall för att lämna över till den andra receptionisten som jag inte träffat ännu.
Glömde totalt bort igår att jag måste hämta ut medicin, så det får jag göra på vägen hem. Rebecka och jag pratade om att ses men vi har lagt om det till nästa tisdag… och det kanske är bra att vila halsen så gott det går så det inte blir värre. Jag räknar nämligen kallt med att bada i helgen 🙂