Uppgradering eller ej?

Jag har väldigt svårt för att bestämma mig för om jag ska skaffa en ny telefon eller inte. 
 
Jag har en sån här: 
 
 
men den fyller visst fyra år i år. Nog för att den fungerar för det mesta, men den stänger även av sig oprovocerat på nätterna vilket är ganska opraktiskt om man väntar samtal, till exempel. Batterilivet är ganska kasst också men jag älskar verkligen det utfällbara tangentbordet. 
 
Pappa har en sån här, som kostade långt under tusenlappen: 
 
 
och den verkar hur bra som helst, men jag tycker att det är så svårt med touchscreenen när det ska SMS:as eller bloggas. Men – jag köpte en sådan där liten stylus-aktig penna till min dyre fader i julklapp, och då blir det ju onekligen lättare. 
 
Folk säger att man vänjer sig men det finns touchscreen på min telefon också och det blir ett enda himla kaos när jag försöker använda det till att skriva. 
 
Men det kan väl inte vara helt omöjligt? Det är ju inte så längesen jag trodde att det kostade pengar att skicka mail och inte förstod att man var tvungen att trycka på ”Skicka / ta emot” för att hm, skicka och ta emot. 
 
Jaja, okej, det var 1997, men ändå. Man lär väl sig? 
 
Sedan satt jag och funderade häromdagen… vann en mindre summa på premieobligationer tidigare i denna veckan och det är ju kul att köpa något särskilt just när man har vunnit pengar snarare än att bara sätta in det på hyreskontot. Därför undrar jag – läsplatta, värt eller inte? Fick för mig att det är mycket billigare med e-böcker än vanliga, men det är det ju faktiskt inte. Något jag tittade på igår kostade 60:- som e-bok och 45:- som pocket… så är det värt det? Isåfall vill jag ha en sån här Sony PRS-T3: 
 
 

Tips och råd välkomnas! Under tiden kan ni kika in på Pixmania, otroligt bra erbjudanden! 

Lämna en kommentar