Underligt beteende

Inte nog med att jag har varit pigg sedan kvart över sex trots få timmars sömn och power walkat – jag har även kört en session på mammas motionscykel och utövat fotvård. 
 
Det är något som inte stämmer här 😉 
 
Nu har jag satt igång tomatsåsen till ikväll så får den puttra både länge och väl – i typ två timmar… 
 
 
 
 
+ fond och vatten, resterna av en färdig tomatsås med oliver som jag hittade i kylen, socker, salt och peppar förstås blir en bra bas. I vanliga fall skulle jag ha i vitlök också, men mamma är en omtänksam tandsköterska som inte vill andas vitlök på patienterna imorgon. Vilket är schysst och fullt förståeligt. 
 
Framåt slutet åker det nog ner lite oliver också, Tabasco eller chilipeppar för att lyfta det hela lite och eventuellt lite lite citron eller vinäger. I vissa recept föreslås det att man ska ha i lite grädde, men det handlar om en sådan pyttemängd att jag tycker att det känns onödigt att öppna en tetra. 
 
Jag kikade på lite olika recept som sagt för att komma på något nytt, vilket i detta fallet blev att fräsa tomatpurén i olja först. Det luktar väldigt gott men jag är rädd att det har bränt fast i kastrullen. Men men, den dagen den sorgen. 
 

Lämna en kommentar