Jefvla hissmorsa

Imorse höll jag på att bli fullständigt GALEN.

Jag gick ut i rätt god tid för jag hade tänkt handla lite Cola Zero på Pressbyrån och det ena med det andra.

Då står det en morsa med sin unge (som naturligtvis heter William) med hissdörren öppen en trappa ner. Visst hade jag kunnat gå ner en våning, men då kan man ju ge sig f-a-n på att hissen hade gått precis då. Och så visste jag ju faktiskt inte vilken våning de befann sig på heller. Så jag väntade nog i två-tre minuter bara där.

Hur som helst. Till slut kom hissen upp till mig – då hade de inte ens gått in i den jefvla hissen. Men visst stannade den sedan på 7:e våningen på väg ner, det är klart. Tror ni då att mamma, barn och vagn går in i hissen lite snabbt sådär så att vi kan komma iväg? Icke. Det tog säkert två minuter för dem att gå in i hissen, för att barnet inte ville gå längre in så att mamman kom in med vagnen.

Tog mamman lite ansvar och lyfte in ungen kanske? Eller skyndade sig lite med vagnen? (Och varför ens HA vagnen uppe i trappen?) Icke.

Jag kan väl känna att kvart i åtta en vardagsmorgon kan man ta lite hänsyn. Det är ju faktiskt inte alla som kör bil eller kan ta vilken spårvagn som helst – kommer jag inte med den bussen så får jag vänta en halvtimme – alternativt typ ta taxi för det går bara sex stycken per morgon.

Är inte det lite dåligt? Hade det varit jag hade jag liksom lyft ungen en halvmeter in och dragit in vagnhelvetet. När någon annan står i hissen och vill komma iväg så tycker jag att man tar hänsyn och snabbar sig lite grann.

Jag hann, men det var faktiskt på håret. Oftast har jag tre-fyra minuter tillgodo när jag kommer till hållplatsen och idag hade jag räknat med ännu ett par minuter för att hinna handla lite proviant. Idag kom jag precis när bussen kom.

Dåligt beteende tycker jag! Okej, det låter som en bagatell, men man får väl uppföra sig som folk. Det är samma typ av morsa som låter barn stå i vägen i affärer eller ta ansvar för hissknapparna så att de trycker på alla knappar när man är askissnödig och måste komma hem, eller för den delen ta ansvar för hissdörren så att de inte får upp den i tid och hissen åker iväg igen. Eller stå mitt i dörren på spårvagnen. Eller trycka på stoppknappen på ALLA hållplatser på bussen.

Okej. Rant over. Jag är visst lite hungrig.

Lämna en kommentar