Lite frågor och svar som lunchunderhållning

Vad gjorde du för tio år sedan? För tio år sedan hade jag precis slutat i skoaffären för första gången, och skulle just åka hem till Sverige på begravning och för att jobba på Coop under sommaren. Firade fotbolls-VM i peruk med bestickbankande på TGI Friday’s till Alabama Song och rusande runt rondeller i Hyde Park sjungandes ”hardcoreversioner” av Belle & Sebastian-låtar. Och blev utslängda ur sagda park. Stukade foten när jag hoppade högt under en Sverigematch. Micke kylde ner min stackars vrist med fryst fisk som han sedan slängde i papperskorgen. Efter ett par dagar tyckte Aleks att det började lukta ”offentlig toalett i Serbien”. Men då hade jag redan åkt till Sverige och fick referat av Malin… 🙂

Vad gjorde du för ett år sedan? Sökte jobb, jobb, jobb och jobb. Tjatade på Arbetsförmedlingen och började surna till på att inte få någon hjälp någonstans – förutom av vänner och familj förstås.

Fem snacks du gillar? Oliver, cornichonger, tapenade, syltlök, smörgåsgurka. Ja, jag gillar inläggningar. Fast egentligen gillar jag ju popcorn väldigt mycket också men det kan jag ju inte äta under några omständigheter. Boo!

Fem sånger du kan hela texten till? Jag är av någon anledning väldigt bra på texter så det är typ vad som helst som jag gillar.

Fem saker du skulle göra om du var miljardär? Betala av CSN-lånet, köpa en lägenhet, skänka bort en massa pengar, bo i Provence en del av året, alltid äta och dricka riktigt gott. Ingen falukorv eller blodpudding eller Coop Xtra lättdryck, med andra ord.

Fem dåliga vanor? Periodrökning. Glömmer ofta att äta om jag bara är hemma någon dag under helgen eller så och blir jätteyr och darrig. Har på mig trasiga leggings för de är så himla sköna och H&M inte säljer den modellen längre. Shoppa loss på nätet så fort jag får lön, kläder och smink mest men halkar jag in på CDON är det ju kört också. Sitter uppe alldeles för sent på kvällarna när jag ska upp tidigt.

Fem saker du gillar att göra? Laga mat, promenera, jobba, skriva, lösa korsord.

Fem saker du aldrig skulle klä dig i, eller köpa? Päls, gåslever, tigerräkor, krokodilväska/skor/plånbok osv., Fight Club på DVD.

========

Jag längtar efter: Semestern. Det ska bli hemskt skönt. Jag vet att jag inte jobbat mer än ett halvår, men det har faktiskt varit en väldigt stor omställning efter att inte ha haft några rutiner på över ett år. Låter det tramsigt? Det är det kanske, men jag känner att jag behöver de här tre veckorna. Eller, egentligen hade det nog räckt med en vecka, men nu kan jag inte riktigt välja själv. Tänk att bli tvingad att vara ledig mitt i sommaren va? 😉

Jag är ledsen över: Jag blev rätt upprörd när jag hörde om tjejen som blev dödad av vargar igår.

Jag äter helst: Gott kött, typ. Med sparris och kryddsmör. Som gårdagens middag, det var perfekt.

Jag ser fram emot med skräckblandad förtjusning: Semestern. Jag vet ju inte hur man gör! Är helt uppskruvad och har inte planerat en enda sak.

Det finaste jag vet är: Kärlek. Störst av allt är kärleken. Ja, jag har tittat på bröllopstalen igen. Haha.

Jag läser: Just nu läser jag Tio små negerpojkar. Jag vet att den har fått lite andra namn på engelska (och säkert andra språk), men så vitt jag kan se heter den fortfarande så på svenska. Fast jag läser den på engelska, en utgåva ifrån fyrtiotalet som jag hittade på loppis för ett litet tag sedan och då pratade man ju hejvilt om negrer. Jag har läst den på svenska förut dock, flera gånger men jag kommer aldrig ihåg vem det är som är mördaren. Jag vet HUR det slutar, men jag glömmer vem det är. Oj, nu hittade jag visst en artikel om detta. Bra att de byter, den har ju hetat And then there were none på engelska jättelänge.

Jag är galet stressad över: Att det ser ut som kriget i min lägenhet och att jag måste gå och handla. Typ. Jag jobbade ju svinmycket förra veckan och nu var jag ju borta hela helgen och det är verkligen kaos. Hela soffan är full av kläder, för att inte tala om badrummet. Det är rent överallt, det är inte det, men det är så stökigt! Reklamblad och tidningar i hallen och jag vet inte allt. Och ikväll kan jag lova att jag inte kommer att orka städa bort en pinal överhuvudtaget. Handla får jag väl släpa  mig iväg och göra dock. Jag har lunch- och middagsmat, typ, men ingen frukost, jag har inte ens ägg i kylskåpet. Då är man en kass LCHF:are.

Jag lyssnar helst på: P1 och roliga podcasts.

Jag drömmer om: Jag vet inte om vi verkligen ska prata om vad jag drömmer om, det brukar spåra ur lite 😉

Jag blir nostalgisk av: Gamla Youtube-klipp, cheese on toast, mejl från gamla vänner och bekanta som jag har en massa minnen tillsammans med…

Lämna en kommentar