godmorgon!

Gud, vad jag har sovit inatt. Vi gick och la oss vid halv elva igår eller något, och jag vaknade inte förrän tio imorse. Sådant händer aldrig, men skönt var det, även om jag känner mig lite ledbruten idag – kroppen blir lite förvirrad av att ligga ner för länge tror jag, för det mesta vaknar jag ju vid sju come rain or shine liksom.

Vi åt en underbart god middag på Meze Mangal igår, jag måste rekommendera att alla tar sig dit snarast. Blandad meze för fyra till förrätt – allt ifrån tzatziki, hoummous och taramasalata till inlagda bönor, halloumi och några intressanta filopannkakor med salami och grönsaker i, och sedan kycklingspett för mig till huvudrätt, Andy och hans pappa åt lamm och hans mamma åt vegetarisk moussaka. Yum!

Jag måste förresten få reda på en sak – är det någon som vet vad den underbara chili"såsen" heter som man får på turkiska restauranger? Det är egentligen inte en sås, utan mer som en salsa (ja, jag vet att det betyder sås, men jag menar liksom grövre), med lök, chili, tomat skulle jag tro, koriander kanske, vitlök… känner på mig att det går ganska lätt att göra hemma, men jag kan ju inte hitta ett recept utan namn. Mayday!

Ooh vänta nu, detta kanske kan vara rätt: http://www.grouprecipes.com/26864/acili-ezme.html – om någon kunnig vet blir jag jätteglad! 

Nu har Andy samt föräldrar gett sig iväg till Wickes i Catford för att köpa gardinstänger och färg. Jag slapp följa med – nog lika bra det, jag är inte road av sådana affärer för fem öre, plus att jag inte vågar lyfta och bära särskilt tungt med ryggen (som är mycket bättre idag men nu har det satt sig i korsryggen och är mer molande, apjobbigt) i alla fall, så jag får en liten stund för mig själv nu med kaffe, tapenadekex och ett Rocky Road-cluster från M&S. Skall icke klaga!

Lämna en kommentar