
Jag fick ett attraktivt erbjudande från Readly i förra veckan – 99:- för tre månader – och bestämde mig för att prova igen. Största problemet för mig förut var ju att jag bara hade mobilt bredband vilket gjorde att det ”kostade” mycket data att ladda ner en tidning, jag kunde ju göra det på andra platser men då bara på plattan och det är svårt att läsa så smått… men nu har jag ju wifi hemma och kan alltså läsa på datorn, som är en så käck liten sak att man kan vika ”runt” den och använda den som en stor platta – och då blir det ju alldeles utmärkt bra!
Och vilka titlar! Jag lade till 55 stycken i mina favoriter, bland annat Sainsbury’s Magazine som är en av de bästa mattidningarna jag vet! Helt otroligt att en stormarknad kan ge ut en så bra tidning – som fortfarande bara kostar £1 i butik. Love it! Nu finns dessutom GT/Expressen/Kvällsposten i appen vilket ju kan vara kul då och då, och tidningar som Skriva som jag aldrig kommer mig för att köpa. Åh, vad kul.

Det är ju extra kul att läsa skvallertidningar när man slipper betala för dem. Detta berättar Klick! och suck, säger jag.

Jag älskar Mustaschfonden och att man uppmanar till prostatacancerkoll, medvetenhet och support – men det heter väl för f-n inte farsdag. Ska de spela buskis? Revy? Folklustspel? Fars Dag och Mors Dag. Skärpning. Hoho.

Nu har jag planterat tomatskivor också. Om jag kom ihåg att göra hål i burkarna innan jag meckade ner jorden och planterade? Absolut inte! Det var riktigt intressant att pierca botten med konservöppnare underifrån… men det gick bra.

Jag gjorde bananpannkakor till brunch – det har jag aldrig gjort förut. De blev lite brunare än jag hade tänkt och det blev väldigt osigt, men de smakade väldigt bra. Fantastisk uppfinning, faktiskt! Det finns lite olika ”recept” – jag mixade två bananer med tre ägg och en tesked vaniljpulver med mixerstaven för enkelhets skull, och så är det bara att steka i lite smör. Jag serverade med turkisk yoghurt, clementinklyftor och björnbär från frysen. Mycket bra.

Det här med horoskop… jag menar, nu läste jag detta i helgen och ja, jag hade lite trevlig shopping. Men nu har jag ju blivit varnad för att lägga ut för mycket pengar i veckan – kan jag då stoppa detta beteende eller är det redan kört? 😉

En väninna lade upp denna på Facebook. Föräldrarna blir verkligen yngre och yngre, helt otroligt.

Till middag blev det moussaka – det var inte igår! Till och med fetaost finns i Rosa Bandet-sortimentet. Klart man väljer den då!
Jag hade egentligen tänkt göra köttfärsbiffar med en auberginegratäng, men när jag hade börjat salta ur auberginerna och koka tomatsås kom jag på att det är väl klart att det skulle bli moussaka istället. En form, mycket enklare. Så tomatsåsen fick koka så länge den behövde och så blandade jag den sedan med stekt köttfärs på kvällen och så fick det bubbla ihop. Sedan varvade jag köttfärs med steka aubergineskivor (man måste inte steka dem) i en form, vispade ihop tre ägg med tre deciliter naturell yoghurt (jag tog fet turkisk, så kanske 1½ sådan och 1½ mjölk) och hällde detta över det hela och strödde fetaost uppepå. In i ugnen i en halvtimme!

Fyllde några champinjonhattar med den överblivna fetaosten och vitlökspeppar, och gjorde en riktigt skarp senapsdressing (dijonsenap, lite rapsolja, vitvinsvinäger, salt och peppar) att dressa riven isbergssallad i. Lite persilja på moussakan et voilà! Så himla gott. Tre matlådor till frysen blev det också 🙂