Veckans bokbloggsfråga – vecka 38

 
Veckans bokbloggsfråga hos Barnboksbloggen lyder denna vecka: 
 
Vad föredrar du – att välja sådana böcker som du vet att du kommer att tycka om eller att läsa varierat för att utmanas i din läsning? Föredrar du alltså att läsa en genre du är van vid eller väljer du hellre nya genrer? Gillar du att prova böcker från för dig nya världsdelar eller böcker som handlar om för dig nya ämnen, eller föredrar du det hemtama som du vet är säkra kort? 
 
Jag är väldigt tråkig och läser väldigt homogent. Deckare, feelgood, chicklit, YA, lite historiskt, lite biografier – och det mesta utspelar sig i Sverige, Storbritannien eller USA. Kanske Frankrike, kanske Australien. Och ja, jag tenderar att söka mig till sådant som jag ”vet” att jag kommer att gilla. 
 
Men – bokcirklande har fått mig att läsa sådant jag annars inte skulle ha valt, såsom Flykten som vi just läste. Den och Den osynlige väktaren betyder att jag har läst två spanska böcker på ganska kort tid, vilket förstås fortfarande inte är så långt borta men ändå ett område som jag inte brukar hamna i. 
 
Jag vill väldigt gärna utmana mina egna begränsningar, och blev väldigt glad när Oskar bestämt att vi ska läsa sci-fi nästa månad eftersom jag verkligen måste bredda mig lite grann. Nu föll valet på en bok jag redan läst, Fahrenheit 451men jag läste den för sexton år sedan ungefär, och vill gärna läsa om den. Kanske kan den få in mig på lite mer av den varan? Just sci-fi och fantasy är sådant jag egentligen inte ”gillar” – men visst har jag fallit pladask för Harry Potter, Engelsfors och Hungerspelen. 
 
Nästa år borde jag se till att läsa minst två böcker i månaden som inte befinner sig i min standardzon. Kom ihåg att jag har sagt det när jag börjar lista brittiska deckare och svensk chicklit igen i januari, okej? 😉 

0 reaktioner till “Veckans bokbloggsfråga – vecka 38”

  1. Jag håller mig oftast inom några genreer men det gör mig ingenting, det finns sååå många böcker att läsa ändå och jag tycker att jag varierar det jag behöver 🙂

    Gilla

  2. Jag tycker inte att det låter så homogent som du beskriver det. Det är ju långt ifrån bara en genre du läser, så bredd har du definitivt. Däremot är det ju aldrig fel i att utmana sig vidare och att vara med i en bokcirkel är ett jättebra sätt att göra det med. Själv har jag väldigt svårt för bokcirklar eftersom mitt läsande oftare handlar om lust än "måsten" och då krockar det väldigt ofta med vad som är tänkt att läsas jmf med vad jag vill läsa…

    Gilla

Lämna en kommentar