
Gjorde en kryddpasta på rosé, grön- och citronpeppar, chiliflingor, paprikapulver och salt bundet med dijonsenap – smetade in fransyskan och körde på 125 grader till 58 grader. Rostade körsbärstomater med citronolivolja, salt och lite socker under hela stektiden och sedan 20 minuter till på 225 grader ihop med den färdiga potatisgratängen.
Mycket fint!
Hade Allt för Sverige på i bakgrunden – nöjd med vinnaren men ännu nöjdare när jag läste efteråt att John och Jamie har fått ihop det! Kände det på mig i dagens avsnitt faktiskt och det var jag inte ensam om.
Alex och Sigge var bra – men jag tycker att de gör sig bättre i podd och skrift.
Nu kaffe och Marple – med både Matthew Horne (Gavin) och Ruth Jones (Nessa) från favoritserien alla kategorier – Gavin & Stacey.
Det är allt bra fint. Har läst ut två av böckerna som har väntat troget också – så lite produktivt på den fronten med.
Orkar knappast vara uppe ända till midnatt när Marple är slut men är fortfarande superpigg. Inte för att jag klagar men det är ju lite udda 😉
Godnatt på er! Smakebiten har ju semester men jag ska ge er en imorgon ändå som jag förälskade mig i hos Katarina Sandberg.