Mmm, så skönt!

Det blev en riktigt härlig promenad på sisådär 6 km – 8200 steg, någonting. Härligt! Det är grått och vått, men det regnar åtminstone inte. 
 
 
Satte på värmen hos farmor och farfar. Det är en ginst på gravstenen, för Halland. 
 
 
 
 
Träffade gullig tant och gullig hund när jag var nere och gick lite vilse vid Mårbackagatan. Nädå, jag gick inte vilse, men det var hemskt längesen jag gick just där. Och där har jag gått mycket i mina tweensdagar. Och cyklat. Och spelat fotboll och utomhusinnebandy och spanat på killarna från Bäckebolsskolan. 
 
 
Sparkade kring i löven. Det rasslade precis som det ska fast de var våta ❤ Observera gärna att det där inte är min mage som hänger / står rakt ut, jag böjer på knäna och det blåser bakifrån! 
 
Gick även och handlade, förnödenheter för en skön hösthelg. Te och liiiite lösgodis till eftermiddagens läsmaraton, ingredienser till en vegetarisk lasagne som jag ska laga idag – men kanske inte äta förrän ikväll, ett par korsordstidningar och färsk basilika. Var lite irriterad i kassakön för det gick så långsamt, men blev istället rörd när de två äldre herrarna framför mig köpte en glasstårta och två folköl, för det var den enes födelsedag 💕 💕 💕 💕 💕 
 
Jag tog bussen hem för jag hade för mycket att bära för att ens tänka mig samma sträcka tillbaks. Är nu parkerad vid köksbordet med en kopp Gamla Söder – testade att köra tepåsar i kaffebryggaren, det gick ju jättebra – väntar på att ugnen ska bli varm så att jag kan göra en rostbiffswrap med pepparrotsost, gurka och ruccola till sen lunch. 
 
Livet är förbannat gott just nu, det är det verkligen! 

Lämna en kommentar