
Efter Alex & Sigge letade vi oss ner till G-hallen och seminariet om feelgood och vår längtan därefter. De tre författarna som intervjuades, eller deltog, har alla sadlat om från en genre till just feelgood.
Anna Jansson som skrivit om Maria Wern har nu börjat med en feelgood-serie i Visbymiljö. Catharina Ingelman-Sundberg har tidigare skrivit historiska romaner men skriver nu om den kriminella pensionsärsligan. Och Mikael Bergstrand har tidigare skrivit deckare, och har nu skrivit serien som inleds med Delhis vackraste händer.
Mycket trevligt samtal, förstås. Underhållande och tänkvärt – jag gillar särskilt diskussionen om varför deckare och feelgood anses vara lite fulare än annan litteratur. För så är det ju – ja, räkna för all del in chicklit i det facket också. Det är så himla orättvist, både mot läsare som författare.
Jag har inte läst Ödesgudinnen på Salong D’Amour ännu, jag har bara läst första delen om pensionärsligan och jag har inte läst Bergstrand alls. Dock ligger böckerna och väntar i appen och kommer att bli lästa snarast. Hösten är en bra årstid för mysläsning och vad är väl mysigare än feelgood?
Ett särskilt omnämnande till Andreas Ekström från Sydsvenskan som var ypperlig moderator – eller vad man ska kalla honom – han var väldigt rolig och pratade väldigt vacker skånska.