
I onsdags var Bella och jag bjudna på finlunch av en leverantör på L’s Resto på Lindholmen. Måste berätta om det om ni skulle ha vägarna förbi, för det var fantastiskt! Bara salladsbuffén var något i hästväg – allt du kan drömma om inklusive fantastiskt bröd och den godaste inlagda sillen jag någonsin ätit tror jag.
Men huvudrätten då! Tyvärr vägrar bilden att vända på sig – men det var smörstekt kungsflundra (som tydligen är en sorts jättestor rödspätta) i currysmörsås med syltade grönsaker. Risoni till. Så oerhört gott! Lite dyrt för everyday med 145:- tycker jag, men vid ett särskilt tillfälle kan man ju tänka sig det.
Dessutom var sällskapet mycket trevligt, vi fick höra berättelser om att klappa elefanter på kinden och tigersafari i Indien 🙂

Kaffet var också ruskigt gott. Och vackert i snyggt glas.