
Sedär, vad glad jag blir när det är en bra bok som hamnar på en viktig plats på listan! 😉
Jag undrade verkligen varför det stod saker som att boken var charmig på framsidan. De andra Wahlberg-böckerna jag har läst har visserligen varit bra, men charmiga och lekfulla kan jag verkligen inte kalla dem.
Men – titeln för tankarna till Ture Sventon vilket alltid är välkommet, och mycket riktigt får Sventon vara med på ett hörn. ((Jag blev väldigt nöjd när jag upptäckte att jag kan meningen om chepchouka utantill!))
I alla fall. Matthandlare Olsson åker med jämna mellanrum till Turkiet för att just handla i mattor. En dag hittas han knivmördad på en färja i Bosporen. Turkiska polisen ber sina svenska kolleger om hjälp och Claes Claesson med kollegan Mustafa Özen åker ner.
Samtidigt händer en massa dramatiska saker hemma i Oskarshamn. Claesson har just blivit far för andra gången, och hustrun Veronika som normalt arbetar som läkare är hemma och roddar. Det sker misshandlar, rånförsök, hot… och i nästan alla situationer är mattor inblandade.
Precis som med Mari Jungstedts huvudkaraktärer så gillar jag Claes och Veronika och alla runt omkring dem. Mustafa är en ny bekantskap, men jag blev genast förtjust. Flera av de andra karaktärerna är också sympatiska – alternativt beskrivna på ett bra sätt.
Jag gillade denna mycket och är glad att jag har en Wahlberg till en trappa upp! 🙂