2014: 36 – Getingsommar av Denise Mina

Denise Mina är en ny deckarbekantskap för mig, jag hade aldrig hört talas om henne när jag hittade denna och Exil på loppis häromsistens, de hamnade direkt i hyllan och när jag plockade fram denna såg jag att den hade vunnit pris för Årets utländska deckare hos Svenska Deckarakademin 2012. Där ser man! 
 
Med andra ord är Alex Morrow, kriminalinspektör i Glasgow, också en ny bekantskap. På sin fars begravning får hon ett samtal från sin chef att ett mord medelst extremt grov misshandel har begåtts på ett jättegods, knökfullt med pengar. Det är en ung kvinna, nyss hemkommen från New York för att reda upp i sin mors dödsbo, som har mördats. Men inga pengar är borta från huset. Det visar sig även att kvinnan sålt sin kropp. Vem bryr sig om henne? 
 
Redan efter ett kapitel eller två vet man vem mördaren är. Det är alltså inte VEM som är mysteriet – utan VARFÖR. Det är absolut ingenting man kan räkna ut med tårna. 
 
Och det är klass och kön, familj, gammal vänskap. dubbelliv, äktenskap, absurditeter och extremt rik symbolism. 
 
Visst är det en deckare – men inte av den vanliga sorten. Mycket bra, mycket spännande, mycket välskriven. Ser fram emot nästa! 
 
 

Lämna en kommentar