2013: 147 – Plain truth av Jodi Picoult

 
Jag förälskade ju mig i Jodi Picoult 2009, men sist jag rensade ur bokhyllan fick jag för mig att jag inte skulle komma att läsa om dem… men så hittade jag denna i mammas sovrum i förra veckan ((jag gav henne en massa böcker att lämna i jobbets delade bokhylla)) och tänkte… tja, varför inte? 
 
Och det var ju kul att jag tänkte så för jag tycker verkligen om hennes sätt att skriva, och hon är en ljuvlig historieberätterska. Dessutom känner jag, precis som när jag pluggade 20th Century American Fiction och Modern American Drama på universitetet, att jag lär mig massor om amerikansk kultur och historia – som jag inte tycker att jag fick sådär jättemycket av i grundskolan och gymnasiet. 
 
Här träffar vi hur som helst Katie, en 18-årig amishflicka som en natt föder ett barn i familjens lada. Sedan somnar hon, beende till Gud om att han ska få barnet att försvinna så att ingenting hänt. När hon vaknar på morgonen är sonen borta. 
 
Amishkulturen är väldigt olik allt ”vi andra” känner till. 
 
Ellie är försvarsadvokat och har en moster Leda som lämnade amishreligionen när hon gifte sig med en utomstående man. Leda råkar även vara Katies moster och ber Ellie att ta sig an fallet. Men i väntan på rättegången kan Katie inte som andra kvinnor vistas i häktet – så domaren går med på att låta Ellie övervaka henne i hemmet. 
 
Spännande! Och välskrivet och bra. Lätt värt några timmar av din tid! 

Lämna en kommentar