2013: 14 – Baddaren av Emma Hamberg

 
Som jag skrev häromdagen är jag ju väldigt förtjust i Emma Hamberg, och jag vet faktiskt inte varför den har stått i hyllan så länge. Visserligen gick jag igenom en period i höstas när jag varken läste eller annat, så det har väl sina naturliga förklaringar. 
 
Hur som helst. Kul tanke. Maja är lite över trettio och lever ihop med konstnären Pelle på en holme mitt ute i Vänern där de äger ett slott. Eller ja, hela ön faktiskt. Maja är uttråkad och får ingenting gjort i sitt eget skapande, så hon bestämmer sig för att använda den gamla poolen i trädgården och starta en simskola för vuxna. Två veckors intensivkurs mitt i sommaren. 
 
Tre deltagare dyker upp. Kulturjournalisten Karin, trädgårdsmästaren Jens och 18-årige Alex som just gått ut gymnasiet. 
 
Under två veckor bor dessa personer tillsammans – plus Josefin som arbetar i huset med matlagning och sånt. Det blir en intressant och rätt turbulent historia. Vissa grejer är rätt förutsägbara men det är inte hela världen med en sådan här bok. 
 
En sak jag störde mig på var att på 17 sidor används ordet ”rumpa” sex eller sju gånger, där man hade kunnat använda något annat. SÅ snyggt är väl inte ordet rumpa? 
 
Min favoritkaraktär, både som ”person” och sättet han är beskriven på, är lätt tonårs-Alex. Emma H är väldigt bra på tonåringar, som man ser i Linas Kvällsbok till exempel, och det är hon med den äran i Baddaren också. Kommer jag att läsa om den? Tveksamt faktiskt. Inte omöjligt men jag kan tänka mig att den blir bortskänken om någon vill ha den. Men rekommenderar den gör jag gärna. 

Lämna en kommentar