Nu har jag pratat med konsultchefen för det nya uppdraget, hon verkar supertrevlig – och intervjun blir på måndag istället för idag. Vilket är skönt, för då hinner jag läsa in mig lite – det de sysslar med är helt okänt för mig. Nu spelar ju inte det egentligen någon roll när man är assistent, så länge man har liiiite koll, men det är ju ändå skönt att kunna svara någorlunda på frågan som alltid kommer – ”Vad vet du om oss?”.
Hon lät jätteentusiastisk och positiv och avslutade samtalet med ett spontant – lät det som i alla fall – Vad spännande!! – så det känns bra och optimistiskt och jag kommer inte direkt att ligga sömnlös hela helgen av nervositet. Det känns bara bra, varken mer eller mindre, och även om det inte blir något så har jag blivit personligen rekommenderad fick jag reda på imorse, och uppenbarligen är min profil / CV tillräckligt bra för att unna matchas mot uppdrag. Så!
Blir nog en lugn dag idag. Mamma är ledig och har åkt på shoppingrunda, men jag hade ingen lust med det, är lite uppe i varv faktiskt, nästan lite skakig i tassarna. Jag får inte ha för höga förhoppningar, det vet jag ju själv men det ÄR spännande. Dessutom ligger kontoret bra till, antingen 25 minuter med vagnen + en kort bit med bussen, eller vagnen och promenad om vädret är fint, samt nära till stan och sådär om man har lust med det. Volvo låg ju in the middle of nowhere om man inte hade bil, visst, det gick att promenera till en av lunchrestaurangerna men det tog ju praktiskt taget hela lunchrasten bara att gå dit och tillbaks… det är ju rätt skönt att ha möjlighet att knata ut och köpa en sallad eller så om man inte har lunchlåda med sig någon dag.
Men nu tar jag ut segern i förskott här!