Challenge accepted! – XII – Min dag

 
Det här är Assar Gabrielsson, en av grundarna till Volvo. Och på Volvo kommer jag att spendera min dag.
 
Det kan hända lite allt möjligt här. Igår flyttade jag lite möbler, till exempel, för att i nästa stund lägga beställningar för flera miljoner kronor. Sedan började lite bussar brinna och det blev totalt kaos och krismöte och betald taxi om jag jobbade till 18. Och som idag händer… ingenting.
 
Eller jo, det har faktiskt hänt lite lustiga saker som verkar vara tankeöverföring då jag och Elisabeth skrivit nästan exakt samma saker på chatten exakt samtidigt, alternativt pratat om något och precis då fått ett mail om just den saken. Lite skojigt.
 
Folk får kasta sig iväg på krisresor när det går fel i någon av fabrikerna. Spetskompetensen, alltså ingenjörerna, sitter ju här – men går det fel i Säffle, Borås, Wroclaw (Polen), Sheffield eller Greensboro i North Carolina så får någon hastigt och lustigt åka dit. Ibland på obestämd tid. Fast jag slipper ju sådant, tack och lov!
 
Det är mycket möten. Väldigt mycket möten. Jag har bara några stycken i veckan, men många andra har dagar som är helt fullspäckade mellan typ 8 och 17 med en timme undansatt för lunch – som nog ofta praktiskt taget blir ett möte det också, för de flesta äter lunch på samma ställe, alternativt äter ihop i lunchrummet. Det verkar hemskt jobbigt tycker jag, jag är inget större fan av möten.
 
Min chef är världens bästa. Hon har sjukt mycket att göra och är nästan alltid upptagen med något – men hon har alltid tid för en. Jag vet att om jag behövde prata med henne om något så hade hon tagit sig tid till att prata med mig på en gång, inget snack om saken. Hon är otroligt duktig och det är fantastiskt bra att sitta som chef för 65 personer när man är 40 år och har en liten dotter tycker jag. Tror inte att det finns en människa som skulle kunna ogilla henne.
 
Jaja. Min dag var det, inte min chef.
 
Till lunch blir det lite underligt men gott, hoppas jag. Kylen gapade ganska tom, så jag tog ut två små laxbitar ur frysen och fyllde själva matlådan med frusna gröna bönor. Tänkte att de tinar väl under dagen, så kan jag micra och salta lite och ta turkisk yoghurt till som sås. Jag tror att det kan bli helt ok! Har för mig att en tjej på ett forum som är bussförare brukade göra så. Tyvärr tog jag inte med mig min hemliga last – citronpeppar – för det är ju alltid gott till fisk. Men man får taga det man hava. Vilket är, er, flingsalt… för pepparn är visst slut.
 
Ikväll händer… ingenting om jag får bestämma. Kanske tittar ikapp mig på Lilyhammer, kanske tittar på Vackra lögner som jag har hemma från LOVEFiLM. Kanske till och med köper ett halvt kilo räkor till middag. Fast inte om de kostar 199:-/kg som de gjorde förra veckan… fast det är ju bättre än hutlösa 349:- som de tydligen kostade under semestern. Helt sjukt!
 
Någorlunda tidigt i säng tänker jag mig för jag är trött. Jag känner i hela kroppen att jag är trött. Och det syns också, jag blir svullen runt ögonen när jag har sovit för lite.

Lämna en kommentar