Men GODDAGENS!
Tillbaks på jobbet – eller ja, jag var tillbaks i slutet på förra veckan men mer om det sedan (började lite senare idag) vilket betyder att jag kan blogga under pauserna. Så roligt för jag har saknat det och er!
Tack Anniz för att du la in inlägget. Ibland blir folk lite oroliga när man skriver värsta angstinlägget och sedan bara försvinner… und so tänkte jag att jag helgarderar mig. Och ja, milde himmel vad dålig jag var då.
Och i fredags och lördags. Fy farao alltså. Blev hemskickad från jobbet efter att ha spytt fyra gånger på en och en halv timme och inte blev det bättre på eftermiddagen. Herregud. Fem till blev tydligen jättesjuka under dagen… vi hade varit på samma möte dagen innan allihop, men vi åt ingenting förutom fika och jag åt ju inget kaffebröd. Men man vet aldrig, det var många vars barn var tillbaks på förskolan och fritids i förra veckan och det BLIR ju smitthärder. Man vet väl att alla inte tvättar händerna ordentligt (man HÖR det när man sitter där jag gör) efter toalettbesök och liknande och kontor är ju riktiga smittohärdar. Man tar i så himla mycket grejer under en dag och allting är inte så rent som man skulle kunna önska.
Tjolahopp. Men det var faktiskt snabbt övergående, redan i lördags eftermiddag var jag på stan en sväng.
Jag har för övrigt sådan sjuk tur just nu. Min dator gick sönder. Jobbdatorn har klappat ihop så jag sitter vid världens långsammaste stationära. BÅDA mina telefoner slutade fungera vad gällde samtal i förra veckan (IT-killen tror att det kan vara något med Bluetoothen men jag vet inte jag) och så magsjuka på det. Eller vad det nu var för något. Hade inte alla andra blivit dåliga hade jag ju trott att det var medicinen förstås, eller möjligtvis stafylokockerna (man kan väldigt lätt ”smitta sig själv” med sådana), men det var riktigt skönt att det inte var så för det är ju lite mer… pågående.
Ett litet gnäll till – det är så varmt vid detta skrivbordet att jag går under! Och det finns uppenbarligen inga uttag för min fläkt. Jo, vänta, nu kan jag ha hittat något här! Man blir så SLÖ när luften inte går runt, alla sitter och viftar med tidningar för att svala av sig. De måste göra något åt det här, mätningarna var ju helt sjuka. Allting stannar verkligen i Sverige under semestertider!
Annars är det väl… bra. Typ. Jag borde få telefonerna ordnade idag så det är en bonus. Datorkillen har inte dykt upp idag så jag vet inte vad jag ska göra med jobbdatorn. Den blev plötsligt jättehet på vägen hit (det var alltså som att lägga handen på en platta, jag kunde inte ta i den) och så bara startar den inte. Jag har bett lite andra tekniska gubbar att titta och de säger att det måste vara hårddisken. Åh så roligt. Men förhoppningsvis kan den bli reparerad, jag kan leva med att låna denna sålänge. Fast jag stör mig på att det inte finns någon minneskortsslot så att jag kan överföra bilder – men jag får ta med mig en USB-sladd. Ingen panik, alla på en gång.
Oj! Detta inlägget har jag visst skrivit på i flera timmar för jag glömde publicera förut och öppnade precis Firefox. Oops 😀