Så, nu börjar jag visst liva upp mig lite grann. Det ligger något i det där med kaffe och humör, för jag drack inget kaffe hemma imorse.
Helgen, i alla fall! Normalt hade jag bloggat, men jag tog inte med min dator för jag tänkte att mamma har ju sin och deras mobila bredband funkar. Inte. Så störigt, de fick ett, det slutade funka, de fick en ersättningspinne, funkade kanon, fick tillbaks det första u.a. men nu funkar det inte ändå!
Jag hjälpte till och ringde Telenors support i lördags förmiddag, och fick prata med en Jonas som flåsade värre än exets boxer i luren. Enligt honom måste modemet ha skickats in på service TRE gånger innan man kan få ut ett nytt. Helt befängt. Jag förstår ju mycket väl att det inte är hans fel och regler, men jag blev så trött…! Sånt är så sjukt störigt att jag lackar ur totalt. Enda slutsatsen vi kom till var att de antingen kunde ringa någon extern avdelnings idag, eller komma in i en Telenorbutik. Och psyksjukt nog är närmaste Telenorbutik inte Uddevalla, inte ens Trollhättan eller Vänersborg, eller Strömstad kanske… det är Göteborg. Okej, det är inte jättelångt, men att det inte finns en Telenorbutik på Torp är helt beyond me. Där finns ju för farao ALLT.
Jaja. Pappa bestämde sig för att åka ner med mig igår kväll och gå till butiken med dator och allt, så att de kan få se att nä, det funkar inte, alternativt ändra inställningar, eller något, om det nu är det som behövs.
Jaja. Vi kom upp på fredag kväll i alla fall, åt uppvärmd supergod mat från tidigare kvälls grillparty med grannarna och tittade på avsnitt 3 och 4 av Beatles Anthology. Sedan rasade nog i alla fall jag och mamma i säng, men jag fick inte en blund i ögonen förrän kanske vid sex-sju på morgonen. Härligt. Släpade mig upp till Melodikrysset men tröttnade efter typ halva. Är man inte sugen så är man inte. Jag ska lösa det nu, tror jag.
Det blev en rätt slow dag. Jag var fruktansvärt trött efter att ha sovit dåligt hela veckan och verkligen hoppats på en god natts sömn på fredagen, men det var hur mycket buller och bång utanför som helst. Sååå tröttsamt. Mitt rum vetter mot torget, där det visserligen inte finns något mer än kyrkan och parkeringsplatser, men det spelar tydligen ingen roll. Gud, vilka tjatiga och högljudda människor det finns! Fast jag hade roligt åt ett par som stod och bråkade rakt under fönstret, Fredrik och Helena hette de, där Helena antingen anklagade Fredrik för att ha ljugit om att vara eller inte vara bög. Jag förstod aldrig vilket, men jag kände för att sticka ut huvudet och fråga… det var Sotekanalens dag, men folkmassor och högljudda grejer är numera inte min grej så det hoppade jag. Smaskens lax till middag. På kvällen insisterade mor på att titta på Victoria-firandet… herreGUD så kasst, förutom After Shave och Anders Eriksson då förstås. Och de fick i alla fall mycket plats, skönt!
Hemsk natt igen, men det var ju att vänta sig efter kanaldagen. Jag somnade fort först, men sedan blev det fyrverkerier och sedan var det bara kört till typ femtiden. Ännu fler bråkande par, samt en kille som började skriva sieg heil och lite andra trevliga saker, men jag tror att han blev avlägsnad från platsen ganska snabbt.
Igår var lite roligare! Mamma övertalade mig att följa med till skoaffären. Jag avskyr den affären, det är SÅ TRÅNGT och varmt och pyttelitet, men jag hittade faktiskt ett par strålande ersättare till mina svarta MaryJanes, som håller på och dör en långsam död. De är egentligen väldigt lika, men mycket nättare, rundare i tån och i lite mockaaktigt material. Trodde aldrig jag skulle få skoskav men det har jag fått. Tur att vi har en plåsterarsenal på jobbet – sådana som jag tål då. Sen fick vi ett infall att åka till loppisen i Väjern som har sommaröppet på söndagar numera. Jag tittade bara på böckerna och köpte väl åtta-nio pockets kanske, bl.a en gammal utgåva av Alice in Wonderland / Through the Looking Glass, och en rätt gammal svensk översättning av Joyces Dubliners / Dublinbor. Och lite annat, första Stephanie Plum-boken för de har jag inte läst än, Carina Rydberg, någon deckare av… någon… ja, lite godis till semestern helt enkelt.
Seeeeen kom kusin Emma och lilla Karin förbi en sväng! De hade nog inte tänkt stanna så länge, men de blev säkert kvar en dryg timma. Superkul! K sa först absolut ingenting, men sedan blev det full fart och kojbygge med utemöbeldynor och mata gråtjackarna och jag vet inte allt. Så roligt att se dem 🙂
Sedan hände det inte så mycket… vi löste korsord och läste lite och hängde i allmänhet, fetaostbiffar med chili till middag och sedan drog jag och pappa oss hemåt. Var väl hemma strax före tio, så det var inte farligt. Rätt skönt att köra såpass sent också, det var ganska tomt på vägarna. Men SHIT vad det blåste! Pappas bil är en sådan där jätte-Volvo, och till och med jag kände att det krängde bara på vanliga motorvägen.
Okej, detta blev en wall of text and not a very interesting one at that, buuuut, jag kan fortfarande inte få in några bilder 😦 Har dock önskat mig en ny kamera i födelsedagspresent, så om någon månad så, om jag har tur!