Något väldigt underligt hände med tvätten idag – två saker som jag alltid tvättar i samma värme och tumlar på samma värme och längd krympte brutalt på längden. Och enbart på längden. En chiffongklänning och ett nattlinne. Spelar ingen större roll – men allt annat var intakt och jag har tvättat dem på samma vis i samma maskiner i snart ett år. Underligt!
Tvättstugechefen (den självutnämnda) var naturligtvis där igen och pratade strunt. Jag förstår mig inte riktigt på henne. Hon måste verkligen ha något sorts fritidsproblem… jag var nere och bokade tiden till idag sent igårkväll (typ halv tio, så inte *sent* men långt efter sista tvättiden) och jag tyckte att jag hörde någon i tvättstugerummet. Oh well. Det spökar ju här så 😉
Nya lakan – inte bara rena utan NYA – i sängen, och ren Anna och ren pyjamas. Himmelriket. Och jag blir fortfarande lika chockad varje gång jag tar på mig pyjamasbyxorna från Mulhouse 1998 och de passar ungefär lika? Välsignade byxor alltså. Fast jag har lite andra kläder som är lika gamla och fortfarande hänger med – min grå duffel till exempel – de tenderar att sitta lite tightare över bystpartiet men annars går det bra. Underligt värre.
Men de gamla byxorna med världens skönaste linne och Toms gamla långärmade bomullströja är en ultimat outfit för en chillad lördagskväll. Jag har ätit lövbiff med ugnsrostade rödbetsklyftor och vitlöks-och-dragon-och citronsmör och har inga måsten förrän klockan 14 imorgon förutom att äta frukost och packa pyjamas och ett par andra saker innan avfärd till Backatorp.
Har dessutom återupptagit kontakten med en mycket kär gammal vän som förlorades någon gång förra vintern. Av otroligt onödiga anledningar, egentligen. Det känns bra inombords, sånt där. Och så har en (relativt) ny släktmedlem fått ett väldigt fint besked idag!
Fy katten vad bra man kan må!
Nu, lite Bang Bang It’s Reeves and Mortimer innan sängdags. Proppmätt så jag vill inte riktigt somna än.
Kärlek och värme, som Eva brukar önska oss alla!