Ja. Det var absolut inte det lättaste. Jag lyssnade precis om och redde upp ett par saker, och fick hjälp av en utomstående med ett par till. Men nu verkar det som om vi har fått ihop det. Jag är inte van att inte ha live-assistans, men nu var jag ju i Hunnebo, pappa var ute och mamma var arg på grannen och tjurade i vardagsrummet, så jag fick göra mitt bästa 😉

Jag gillar att börja med V1, det känns rätt på något sätt. Och nej, jag försökte inte rimma med flit där. Det var förstås Balladen om Fredrik Åkare och den söta fröken CECILIA Lind vi hörde. Alltid vacker.
Sedan sjöng SVEN-Erik Magnusson en svensk version av CAT STEVENS‘s Wild World, kanske mer känd efter att Mr Big gjorde en cover på den på nittiotalet? Det var L3 och V11.
Därefter minns jag inte ordningen helt och jag orkar inte lyssna igen så vi får ta det som det kommer, det ska nog gå bra va?
L1 gissade jag ganska hej vilt på. Det var Ulla Billquist som sjöng en CHOPIN-melodi som fått svensk text. L3 var en extremt pampig version av Vandraren, mest känd i Nordmans version förstås. Jag gillar varken Nordman eller pampigt, men får väl naturligtvis tillstå att LOA Falkman har en jäkla pipa! L4 och L6 hade jag faktiskt ingen aning om, men ANDREAS JOHNSON passade in väl, så jag körde hårt. Visade sig vara rätt också hörde jag igår i bilen, det var Hagsätra Boys (?) och jag gillar faktiskt låten på något vis.
Danska hiphopare på V7 och jag var helt vansinnigt förvirrad – men så kom det till mig igår kväll och jag vet inte hur – OUTLANDISH var det ju. Jag kunde bara inte komma på något bra som slutade på H, men var på samma gång övertygad om att jag gissat rätt på Andreas Johnson, så. Men men, där har vi det. V8 är förstås en av få låtar med mitt ljuva namn i titeln – Boten Anna av Basshunter, som utspelar sig på INTERNET.
Jag sa till pappa så sent som i fredags kväll att vet man inte något som sjungs av en kille så kan man alltid försöka med Måns Zelmerlöw eller Martin Stenmarck eller han den där Ulrik Munther. Med flera. Och jag hade då inte en susning om vem som sjöng på V13, men min strategi fungerade onekligen för det var visst den gode MÅNS.
Nedre högra hörnet var ju bara en enda röra för mig innan jag benade ut det. Tror att jag antecknade lite slarvigt också. Vi fick hur som helst höra ett klipp och en sång ur en film och jag fick det inte klart för mig förrän nu i förmiddags att det handlade om Helan och Halvan, eller STAN Laurel och Oliver HARDY, som de egentligen heter. V12 och L10 med andra ord. Och då passade, på Kusinens inrådan, förstås LADY in på V14, från sången You’re a lady, som på svenska heter HON är en kvinna, han är en man – V10.
Och så var det med den veckan. Håll med om att det inte var helt lätt i nedre högra för vår generation och säkert inte lätt med varken Outlandish eller Boten Anna för den äldre generationen! Men det är klart, det är väl hela femman med Familjelördag – alla kan något!