helg

Igår vaknade jag med nackspärr. Hurra. Precis vad man önskar sig när värken redan äter upp en. Not.

Men det är bättre idag, känns nästan som bara träningsvärk så det gäller bara att vara försiktig med hastiga rörelser och att försöka mjuka upp nacken så gott det går.

Således fick jag typ ingenting gjort igår överhuvudtaget. Otroligt irriterande när man verkligen tänkt vara effektiv och duktig.

Men det fick jag lov att vara imorse istället, mamma skulle ju komma på besök 😉 nejdå, men det gick riktigt bra så länge jag tog hand om saker och ting i min egen take – men till och med Melodikrysset fick faktiskt hamna i skymundan när jag dammsög. Bjöd på broccolisoppa med ädelost till lunch (GOTT! Och löjligt billigt) och sedan åkte vi och spanade in soffan i Kvillebäcken. Och den är perfekt! Superfräsch och fin och så billig att man nästan blir mörkrädd.

Lade handpenning på förstås och kom hem för att ordna med leveransen… eller inte. De flyttar bara från tomtgräns till trappuppgång så att säga. Inte okej. Som tur är finns det en Ford Transit på pappas jobb, så han skulle fjäska med nån på måndag så vi kan låna den och få bärhjälp. Jag är så glad åt soffan! Det gör stor skillnad att äntligen kunna bestämma lampa, matta, gardiner osv. ordentligt – för även om jag har vetat att jag vill ha blått i den hörnan så vet man ju faktiskt aldrig, jag hade kunnat förälska mig i något rött eller grönt likaväl och då hade kanske ingenting annat passat till.

Hemma i Backatorp hos mamma och pappa nu. Ska fortsätta röja ur mitt rum tänkte jag och det passar bäst på helgerna. Pappa är i Hunnebo med karlarna och sjösätter båten och mamma och damerna ska äta Valbordsmiddag hos Diana så jag har FF ikväll. Haha. De kommande helgerna är lite uppbokade, antingen för mig eller dem eller oss båda (inte för att jag inte får vara här utan dem men you know) så denna passade väl bäst.

Nej, nu ska jag dricka lite kaffe och se om jag kan jaga bort pollenallergin, det kliar överallt och jag ser ut som en zombie i ögonen.

0 reaktioner till “helg”

  1. Ja, den är jättefin! Jag är så glad åt den så 🙂 Det var jätteroligt att prata, finns du kanske på Skype till och med? Hoppas att ögat är bättre xx

    Gilla

Lämna en kommentar