malta holiday snaps – fredag och lördag

Äntligen har jag a) haft lite tid att pyssla och b) lyckats installera Firefox på mammas och pappas dator så här kommer lite semesterbilder!

På tåget mot Luton. Andy fick instruktioner om att se förväntansfull ut, vad tycker ni? 😉

En skylt på Maltas flygplats. Bagageutrymme, incheckning, café, post… jo, allt det där är ju vettigt, men en speciell skylt bara till lösgodis? Riktigt roligt tycker jag 🙂

Vi kom ju fram rätt sent på fredagen och det ösregnade, så vi tog en drink i hotellbaren och åt sedan utsökt oxfilé på en kvarterskrog på samma gata som heter The Commando Bar.

Foton från våra stora panoramafönster på hotellet från i lördags förmiddag när Andy var och hämtade hyrbilen. Vår utsikt var tydligen av den ”fulare” sorten 😉


Smala gator och vackra byggnader i huvudstaden Valletta. Som kuriosa finns hela staden med på UNESCOs världsarvslista. Jättevackert och fantastiskt bra motion att springa upp och ner för de små branta gatorna 🙂

På eftermiddagen körde vi runt i massa kustsamhällen, samt var i Sliema och jag var bara tvungen att ta kort på deras julgran som är gjord av julstjärnor / poinsettias!

På kvällen satt vi i hotellbaren en stund till och lyssnade till skönsång från en söt gammal gubbe som spelade gitarr och sjöng engelska hits, allt från The Monkees till Robbie Williams (eller vad sägs om ”I blowing angel instead”?) och åt sedan middag på hotellets bistro då vi var rätt trötta efter dagen och skulle gå upp tidigt imorgon för att ta båten till Gozo!

0 reaktioner till “malta holiday snaps – fredag och lördag”

Lämna en kommentar