ajvar!

Vi tog med Andys föräldrar till Brockley Jack för att äta lunch, gott som alltid. Jag handlade lite på Budgens på vägen hem och hittade Ajvar! Det har jag aldrig sett i en affär förut, och det är ju precis något sådant som ska ingå i denna underbara röra acili ezme, så nu tror jag bannemig att jag ska försöka röra ihop en sådan. Jag har alla ingredienser hemma, så det vore ju inte helt fel som underhållning här på eftermiddagen. Smakade lite på Ajvarn och den är ju himmelskt god. Nu gäller det bara att få tag på sumac också.

Annars dricker vi kaffe, äter praliner och läser tidningarna. Andys mamma letar semestrar och jag skriver veckomatsedlar. Andys mamma har även bytt våran toasits och duschslang, hemskt snällt. Hon älskar DIY och det är största anledningen till att hon har kommit hit i några dagar, för att få äran att sätta upp gardinstänger och måla om i hallen – det är hennes egen idé så jag kan omöjligt klaga! Det ska bli skönt att bli av med den förskräckliga turkosa färgen i hallen och trappan nu, det måste jag säga – det kommer att se ut som ett helt annat hus imorgon eftermiddag!

0 reaktioner till “ajvar!”

  1. Shit vilken lyx! en san' svarmor vill jag ocksa ha 🙂

    har du en kvall i veckan nar vi kan ses? jag maste jobba onsdag och kanske torsdag, samt fredag och lordag kl 22-02.hurra.
    passar fredag kvall for dej? jamie's?

    Gilla

Lämna en kommentar