morgon med mig

De omtalade tulpanerna. I-landsproblem – jag får två knippor påskliljor imorgon, har bara en vas och kan inte komma på någonstans där jag kan köpa en till under dagen idag. Eller, jo, kanske M&S har fast det inte är en stor… får fundera. Annars antar jag att pintglas fungerar rekorderligt.

Dagens spartips: har du en Soda Stream men inte vill lägga pengarna på deras (inte jättegoda) smaker – använd High Juice-saft. Här har vi gröna vindruvor och krusbär, det blev jättegott!

I-landsproblem nummer 2 – när man äter ute blir det ju aldrig lunchlåda nästa dag, allra särskilt inte dagen innan Tescomannen kommer! Men men, jag hade en soppa i frysen och tror jag har fem Frankfurters i kylen på jobbet, det blir nog mat idag också. Annars är det ju faktiskt payday…!

Nu – kokt ägg och kaviar och en kaffe till innan det är dags att rusa.

3 reaktioner till “morgon med mig”

Lämna en kommentar