Så, nu är jag tillbaka på jobbet med svenskt tangentbord och allt vad det nu innebär och kan börja uppföra mig som folk igen. Haha.
Nej, som sagt, det var en supertrevlig helg – men Virgins First Class Lounge på Euston var stängd fortfarande fast de påstod att den hade öppnat igen (med gratis WiFi, förfriskningar och världens godaste kakor) så då hann jag inte skriva, och sedan kom vi inte hem förrän efter midnatt inatt heller, så så var det med den saken.
Vi kom fram till Warrington i fredags kväll i alla fall – Andys mamma och mormor blev SÅ överraskade, det var otroligt kul!
Lördag gick vi på stan i Warrington på morgonen efter en god frukost, fikade på BeOffee, jag köpte skor och lite hårgrejer (Batiste Blush Dry Shampoo och någon Schwarzkopf-spray som påstås "lugna ner" håret när det blir vilt)… sedan till Stockton Heath, gick i second hand-butiker och köpte en massa böcker (full redovisning kommer snart), drack en gigantisk hazelnut latte på Costa, och därefter bar det av till kyrkan där Andys mamma och pappa hjälpte till på en bokloppis (och köpte lite fler böcker – hade nog kunnat plocka ihop trettio stycken men det blev bara sju – älskade hur de hade The Complete Kama Sutra på kyrkans loppis…), sedan hem, lunch, tog det vääääldigt lugnt framför TV:n på eftermiddagen (nja, jag läste istället för att titta på rugby…) och sedan en sen middag på underbara La Bohème – salmon cake till förrätt och pepparrullad oxfilé fylld med ost och serverad med friterad potatisrulle, pepparsås och grönsaker till huvudrätt. À la Cantona kallar de den, lite charmigt 🙂
Och just när man tror att man inte orkar mer så är det dags för efterrätt. Höll det på en ganska lätt nivå dock – äppeltrilogi bestående av en mini tarte tatin, en kula äppelsorbet och en pytteliten "lassi" med Calvados i. Gott!
Igår läste jag ut Brideshead Revisited – jag ville absolut inte lägga ifrån mig den. Underbar roman, förstår inte att jag inte läst den tidigare, men den kommer garanterat att läsas om. Jag hittade en annan Evelyn Waugh-bok på loppisen i lördags också, Black Mischief, så efter att jag blivit klar med The Hippopotamus av Stephen Fry, som ni kan se därnere till höger i länklisten, blir det kanske den. Eller någon av de andra fyrtio böckerna jag skaffat mig under de senaste fem dagarna. Skärpning! Men det kunde vara värre, det kunde vara knark. Eller något annat jobbigt.
Hur har ni haft det i helgen? Förlåt alla som jag inte svarat på mail, Facebook osv – jag har inte hunnit som sagt och kan inte komma åt mail och sådant på jobbet – det kommer!
Berätta nu allt nytt!
ah vad harligt! vilken drom helg!
jag onskar att jag hade tid att lasa sant jag bara VILL i stallet for allt jag MASTE lasa. javla skola, forstar min las-tid.
hoppas du har en bra mandag, kram pa dej!
GillaGilla