Jag bestämde mig för att prata om bloggar förut – det kanske var dumt. Men jag tror inte att det var det egentligen. Jag har uppenbarligen upprört en av Sveriges största bloggare. Who cares? Jag har bättre saker för mig.
Jag började blogga, eller skriva "Dagbok på Nätet", som det hette då, 1997, inspirerad av Annica Tiger. Då var jag femton år gammal och hade inte en susning om a) hur man skriver för masspublicering, b) hur man hanterar allmänhetens reaktion på det man skriver och c) hur man tar itu med all jävla skit man får, fast man inte ens är en "stor" blogg i Sverige.
Nu har bloggandet tagit över Svedala. Varenda människa har en blogg, och det är plötsligt en ny grej, wow, titta på Blondinbella och Kissie och Kenza och gud vet vad, man kan plötsligt tjäna pengar på att blogga.
Det är helt främmande för mig, som gammal i gemet, att förstå mig på detta.
Back in the day handlade det inte om intäkter, det handlade om emottagande. 1997 önskade alla dagboksbloggare att bli antagen av en domän och få ha deras namn på sin site. Jag skojar inte, det var så. Man fick ansöka och hoppas på det bästa.. Min ligger inte längre kvar, men fanns på http://www.glitterkitty.net/anna och det var otroligt stort! Och jag tackar naturligtvis Emmeke, som inte vill att jag lägger ut hennes adress här, för det.